[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”19601″ img_size=”(600px*600Px)” alignment=”center” onclick=”img_link_large”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

راکتور هیدروترمال ، یکی از بهترین و ارزان ترین تجهیزات آزمایشگاهی است که زمانی که در سنتز مواد به بن بست می خوریم از آن استفاده میکنیم. “هیدروترمال” یک فناوری پیشرفته و کاربردی برای گستره‌ی وسیعی از صنایع شیمیایی است. این فرآیند دارای ریشه زمین شناختی است و شرایط حاکم بر سطوح درونی پوسته زمین را جهت اهداف صنعتی شبیه‌سازی و کنترل می‌نماید. فناوری هیدروترمال می‌تواند در زمینه سنتز، رشد، دگرگونی و تبدیل مواد شیمیایی کاربرد داشته باشد. همچنین بسیاری از فرآیندهای دهیدراسیون، تخریب شیمیایی، استخراج و فرآیندهای سونوشیمیایی، مکانوشیمیایی و الکتروشیمیایی، زینترینگ و غیره می‌توانند تحت این فرایند انجام شوند. امروزه بیش از ۹۰ میلیون تن سنگ معدن بوکسیت (حاوی نمک‌های آلومنیوم) با بهره‌گیری از این فناوری مورد استخراج قرار می‌گیرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

راکتو هیدروترمال تقریباً می‌توانند در سنتز تمامی ترکیبات معدنی با ساختارهای عنصری، اکسید، سیلیکات، ژرمانات، فسفات، کلکوژناید، نیترید، کربنات و غیره بکار گرفته شود. در زمینه سنتز مواد پیشرفته، بزرگترین ترکیبات تک بلوری کوارتز (Single-Crystalline Quartz) و زئولیت (Zeolite) تاکنون بصورت مصنوعی با تکنولوژی هیدروترمال ساخته شده‌اند. روش هیدروترمال می‌تواند برای سنتز مواد کاربردی نظیر مواد مغناطیسی، اپتیکی پیزوالکتریک، سرامیک و غیره در مقیاس بالا (تجاری) به صورت تک بلوری و چند بلوری (Poly-Crystalline) به کار گرفته شود. تک بلورهای ایجاد شده با این روش بسیار خالص و بزرگ هستند. پودرهای تهیه شده با فرآیند هیدروترمال دارای مزایایی همچون: ذرات مجزا، خلوص بسیار بالا (فاقد آلودگی)، غیرکلوخه‌ای، با مورفولوژی و ترکیب بلوری مشخص (معمولاً تک بلوری) و بصورت تک پخش (Monodisperse) می‌باشند و به راحتی در حلال بازپخش می شوند.

 با توجه به طیف گسترده ای از واکنش هایی که در راکتور های آزمایشگاهی انجام می شوند مانند سنتز انواع نانو مواد ، نانو سرامیک ، گرافن ، زئولیت ، مزوپور و ترکیبات کئوردیناسیونی ، سنسور ها و نانو سنسورها ، بیومواد و شیمی پلیمر معدنی و … و عدم وجود و تولید اینگونه راکتور ها در کشور و هزینه بالای وارد کردن این محصول عملا باعث کاهش سرعت رشد در زمینه های تحقیقاتی مذکور و بسیاری از زمینه ای تحقیقاتی روز دنیا در کشور شده است . پ این راکتور ها باید درای یک اشل بیرونی از جنس فلزی باشند که چند ویژگی مهم داشته باشد که عبارت اند از : مقاوم بودن به مواد شیمیایی ، اسید ها ، باز ها ، اکسیژن و آب و … ، عدم خاصیت مغناطیسی برای برخی از واکنش های خاص ، قابلیت تحمل فشار بالا ،قابلیت تحمل دماهای بالا،  ظریب انبساط پایین و … و همچنین دارای یک اشل درونی از جنس تفلون یا پلیمری خاص باشند که علاوه بر عدم واکنش باید تحمل دماها و فشار های بالا را داشته باشد . 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”19602″ img_size=”(300px*300Px)”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”19600″ img_size=”(300px*300Px)”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”19598″ img_size=”(300px*300Px)”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]